Červen 2018

když děti chtejí křečka

10. června 2018 v 10:22 | zuzisuzih

V jakém věku se děti mohou postarat o zvíře dobře?

Méně než 4 roky - dítě v tomto věku je většinou příliš hlučné, což může křečkovi způsobovat stres, a nechápe, že křečka nemůže mačkat. Může pod dozorem rodiče křečkovi nasypat krmení, dávat mu přes klec pamlsky, venku mu nasbírat vybavení do ubikace (šišky, pampelišku, větvičky, kameny). Hlazení pouze v rukou a pod dozorem rodiče.
4-6 let - dítě může pomáhat s péčí o křečka (krmení, čištění ubikace, výběh) a brát si ho k sobě např. na gauč nebo na postel pod dozorem rodiče.
6-10 let - dítě je schopné se o křečka samo postarat a podílet se na ochočování, ale je třeba, aby jej rodiče kontrolovali a starost mu připomínali.
Od 11 let - dítě se většinou už dokáže samo zodpovědně o křečka postarat, ochočit ho a dobře s ním zacházet, ale stále je potřeba ho kontrolovat.

Nejvhodnější druh křečka pro dítě

Pro dítě je nevhodnějším druhem křeček syrský (zlatý), křečík džungarský, případně i křečík čínský. Křeček syrský je větší, pro dítě nejlépe uchopitelný. Křečík džungarský je menší, ale je nekousavý a zacházení s ním je snadné. Křečík čínský je většinou klidný, akorát do ruky a manipulace s ním je také snadná.
Ostatní druhy křečků se hodí spíše pro pozorování. Křečík Roborovského je velmi malý, mrštný, aktivní a rychlý. Je vhodný spíše pro pozorování ke starším dětem. Křečík Campbellův je velikostně stejný jako křečík džungarský. V případě, že se mu ale něco nelíbí, neváhá použít své ostré zoubky i proti svému majiteli.

Buďte zodpovědní rodiče - i křeček má své potřeby

Rodiče většinou pořizují zvíře dítěti, aby se naučilo zodpovědnosti a lásce ke zvířatům a přírodě. Buďte vzorem pro své děti. Naučte je, že na prvním místě musí zajistit zvířeti jeho potřeby! Důležité je křečkovi pořídit správnou ubikaci, vybavení a krmení.
Úžasný


i váš křeček může mít cukrovku

10. června 2018 v 10:14 | zuzisuzih
Nejen lidi, ale i křečci mohou trpět cukrovkou. Jedná se o metabolické onemocnění, kdy slinivka břišní není schopná produkovat dostatek hormonu inzulínu k vypořádání se s glukózou (cukrem) v těle. Nejčastěji se v dnešní době cukrovka vyskytuje u křečíků Campbellových, čínských, džungarských a křečíků hybridního původu (kříženců křečíka džungarského a Campbellova, tzn. křečíků ze zverimexu). Křečci syrští (zlatí) a křečíci Roborovského na cukrovku většinou netrpí.

Přílišné močení a pití jsou hlavními příznaky cukrovky

Příznaky cukrovky jsou většinou velmi dobře rozpoznatelné. Podestýlka v ubikaci je hodně počůraná, sladce smrdí (jako odlakovač na nehty), a křeček hodně pije. Pokud křeček vykazuje příznaky, otestujte ho pomocí diagnostických proužků GlukoPhan nebo HexaPhan, které koupíte v lékárně. Křečka nejlépe hned po probuzení umístěte do prázdné plastové krabičky nebo přepravky (nezapomeňte mu dát kousek šťavnaté zeleniny nebo vodu). Až se vyčůrá, vložte do moči diagnostický proužek a pár sekund vyčkejte. Dle návodu zkontrolujte glukózu.

Strava předchází cukrovce

Prevencí před cukrovkou je správná strava. Nedávejte svému křečkovi nic, co obsahuje rafinovaný cukr, melasu, fruktózu, sirup aj., ale také velké množství tuků! Obézní křečci mají velké riziko vzniku cukrovky. Zejména kontrolujte složení pamlsků a krmné směsi. Vyhýbejte se také podávání velmi sladkých druhů ovoce (např. banán) a velkému množství kukuřice.

Léčba cukrovky spočívá v dietě

Pokud má váš křeček cukrovku, poraďte se s veterinářem o vhodné léčbě. Křečkovi trpícímu cukrovkou je třeba zcela upravit jídelníček. Vyhněte se čerstvému i sušenému ovoci, kukuřici, hrachu, mrkvi, složkám krmiva s přidaným cukrem, bílé rýži, bílým těstovinám, bílému pečivu a potravinám s vysokým množstvím cukrů a sacharidů. Křeček musí mít neustále zajištěný přísun čerstvé vody a koutek, kam chodí močit, by měl být pravidelně vyměňován.

takhle vypadá křeček s nadváhou!

jídelmíček křečka co nemůže jíst

9. června 2018 v 21:16 | zuzisuzih
Nesmí:

sůl, cukr, koření,
máslo, sádlo
zelí nebo jen občas
mandle
česnek
cibule
pórek
višňové, broskvové a meruňkové pecky
klíčky syrových brambor
churma
salám, klobásy
citrusové ovoce
ananas, kiwi a jiné kyselejší ovoce
syrové těstoviny
šťovík
hřiby
med
větve jehličnatých stromů větve peckovin ( třešeň, višeň, broskev, meruňka, švestka)
všechno horké a příliš studené
potraviny s vysokým obsahem tuku
jadérka z jablek
vodní meloun

jídelmíček křečka co může jíst

9. června 2018 v 21:13 | zuzisuzih
Může:

Semínka:
dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná semínka

Ořechy:
vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu ořechy,
(všechny ořechy dáváme s mírou a ne moc často)


Ovoce:
jablko, hruška, banán, hroznové víno bez pecek, maliny, jahody

Zelenina:
salát, čínská kapusta(zelí), špenát ( v malém množství), mrkev, petržel, celer, červená řepa, červená paprika, rajské jablíčko, okurka, květák, kedlubna, dýně, brokolice, chřest

Živočišné bílkoviny:
mouční červi, vařené vejce, netučný tvaroh, netučný jogurt, netučný sýr, vařené kuřecí maso, vařenou netučnou rybu , Actimel (neochucený), sušené krevetky

Sušené ovoce:
sušené jablka, hrušky, rozinky, kokos (pozor sušené ovoce nesmí být sířené)

Větve stromů:
buk, bříza, topol, jasan, javor, vrba, jabloň, ořech, hrušeň

Volně rostoucí rostliny:
jetel, pampeliška, vojtěška, kopřiva - spařená , jitrocel

Luštěniny:
syrový a vařený hrách, vařené zelené fazolky, sója, čočka

Obiloviny:
pšenice, oves, ječmen, žito, pohanka, kukuřice - syrová, vařená, vařená rýže, proso, ječné kroupy

Vločky
ovesné, pšeničné, špaldové, žitné, ječné a pohankové vločky

Naklíčené obilí a luštěniny
naklíčená pšenice, fazole mungo, čočka, adzuki fazole

Nezapomínejte, že všechno podáváme v přiměřeném množství!